antprofitools.cz/rems
REMS akcia

Jak vybrat lisovací kleště?

Lisovací kleště jsou jedním ze základních nářadí pro instalatéry při montáži rozvodů vody, topení či plynu. Důvodem je, že lisovaný spoj zabezpečuje kvalitní montáž rozvodů, dodržení základních nároků jako pevnost a nepropustnost spoje. Zároveň se spojování trubek lisováním, vyznačuje rychlou a jednoduchou montáží, čistotou při práci, univerzálností, při které dokážete za použití správných lisovacích čelistí využívat lisovačku na jakoukoli montáž.

Nejčastěji se lisuje měď, plastohliník, nerez a trubky z uhlíkové ocele. Nejžádaněji používané jsou elektro-hydraulické lisovací kleště a nejznámějšími jsou například výrobci RIDGID, REMS, Rothenberger, KLAUKE alebo VIEGA. Dnes jsou lisovačky sofistikovaným nástrojem s množstvím funkcí, které zvyšují komfort a kvalitu lisování. Existuje několik důležitých hledisek, podle kterých si správně vybrat lisovací kleště:

Velká anebo MINI lisovací kleště?

Standardní velké lisovačky jsou určeny pro lisování všech průměrů až do Ø 110mm. Nejčastěji však instalatéři lisují rozvody do velikostí Ø 35mm. Na tyto účely jsou stavěny MINI lisovací kleště (například REMS, RIDGID). Rozdíl mezi standardními a MINI lisovačkami je v hmotnosti či výkonu hydraulického pístu. Výhodou MINI lisovaček je hlavně hmotnost a lepší dostupnost ve stísněných prostorách.

Před výběrem lisovačky je potřebné zvážit, zda je pro vás dostačující lisovačka do Ø 35mm anebo zda se občas setkáváte i s potřebou lisovat větší průměry. Pokud plánujete pracovat s většími průměry, určitě si vyberte standardní lisovačku, zabráníte tak nežádoucím nákladům na půjčování dalšího stroje..

Síťové anebo akumulátorové lisovací kleště?

Dalším faktorem při výběru lisovačky je její napájení. S akumulátorovou lisovačkou jste volnější v pohybu, v lisování v pozicích. Dnešní lisovačky jsou standardně dodávány už s dvěma bateriemi, což vám zabezpečí nepřetržitý chod. Síťová lisovačka je ideální pro ty, kteří lisují téměř neustále a potřebují spolehlivý zdroj napájení.

Pro mnohé je získání lisovačky se síťovým napájením s možností přechodu na akumulátor. Kontaktujte nás a najdeme pro vás ideální řešení.

Jak akumulátory v lisovačkách, tak vám mohou posloužit i baterie jiných výrobců. Pro lisovací kleště RIDGID můžete použít akumulátory z nářadí Makita. Lisovací kleště ROTHENBERGER jsou zase kompatibilní s nářadím METABO.

Nucený zpětný chod (ACC)

Jde o funkci, která se týká přímo hydraulického pohonu pístu a jeho zpětného chodu po zalisování. Jde o automatický zpětný chod pístu na původní místo po dosažení správného zalisování fittingu a trubky. Většina moderních lisovaček tuto funkci, šetřící píst a převodovku lisovačky, už má.

Servisní interval lisovačky

Pravidelná kontrola je základ funkčního stroje. Popřední výrobci poskytují různé servisní intervaly. Lisovací kleště REMS mají doporučený servisní interval stanovený na 1 rok. Lisovací kleště RIDGID již pravidelný servis nepotřebují, protože díky novým motorem mají zaručených více než 100 000 cyklů. To jsou roky bez starostí.

Elektronika, která zvýší komfort lisování

Indikátor baterií, indikátor správného upnutí čelistí, indikátor blížícího se servisu, propojení se smartfonem jsou funkce, která vám zvýší komfort a zlepší efektivitu práce, pokud pracujete s lisovačkou denně. Přeborníkem v této oblasti jsou lisovačky RIDGID.

Správný výběr lisovacích čelistí

Lisovačka je univerzální nástroj na všechny použití. Při lisování je potřebné brát ohled jen na správný výběr čelistí. Lisovací čelisti je potřebné vždy vybírat podle lisovacího systému, který budete na své stavbě používat. Pomocí pro vás může být tento seznam. Najdete v něm seznam, jaké čelisti používat při jakých fittingech.

Napříč tomu, že výrobci lisovacích kleští doporučují vždy používat čelisti jejich značky, je možné při velkých lisovačkách použít čelisti i od jiných značek. Do lisu RIDGID tak můžete použít lisovací čelisti REMS. Při MINI lisovačkách do 35mm taková možnost není.

Cena

Při výběru nářadí je důležitým faktorem i cena. Ceny elektrických a elektrohydraulických lisovaček se pohybují od 18 000 CZK až do 48 000 CZK (bez DPH).. Při výběru lisovacích kleští je potřebné zohlednit její vlastnosti, zda k ní dostanete i čelisti anebo kolik baterií se v setu nachází. Zohledněte však i servisní cykly, a tedy zda na servis kleští budete mít náklady každý rok nebo vůbec jako s lisovacími kleštěmi RP 350-C (při více než 100 000 cyklech)


Toto jsou nejdůležitější parametry, které rozhodují o tom, s jakými lisovacími kleštěmi budete pracovat. Dobré nářadí je základem úspěchu profesionála. Pokud si nejste jistý a chcete si nářadí před koupí chytit do ruky, anebo překonzultovat detaily a možnosti, kontaktujte nás. Naši technici Vám rádi pomohou.


+421 260 103 721 info@antprofitools.cz

Lisovacie kliešte

Obr. č. 1 - Lisování s lisovacími kleštěmi REMS

Jaký je správný postup při lisování?

Lisovaný spoj vzniká deformací fittingů, pod správným tlakem, na měděné, ocelové, plastohliníkové trubce. Lisování je suchý proces spojování trubek, proces trvá několik sekund a spoj je hned pevný a nepropustný.
1. Nařezání trubek pomocí řezáků (měď, ocel, INOX) anebo nůžek (plastohliník)
2. Zřezání řezných hran odhrotovačem
3. Označení hloubky nasunutí tvarovky na trubce (pro kontrolu posunu po zalisování)
4. Nasunutí tvarovky a výběr správných čelistí podle použitého systému fittingů
5. ZalisováníLisovacie kliešte RIDGID

Obr. č. 2 - Lisovačka RIDGID RP 350-C

Velké porovnání lisovaček

Na naší prodejně v Bratislavě jsme už několikrát porovnávali velké lisovací kleště značek RIDGID, REMS A ROTHENBERGER. Zákazníci odevzdali nejvíce hlasů pro nejlepší lisovačku modelu RIDGID RP 350-C. Porovnávanými vlastnostmi byly funkce, ergonomie, elektronika, bezpečnost při lisování, celkové pohodlí při práci, cena a možnosti dokoupení příslušenství.

E-mail Facebook Instagram Linked In