Proč si vybrat TIG sváření trubek?
Proč si vybrat TIG sváření trubek?
Proces sváření TIG nabízí při sváření trubek mnoho výhod: kompaktní a tenký svarový spoj, plný průnik a čistý proces. Orbitální sváření trubek metodou TIG zvyšuje produktivitu a efektivitu.
Svarový spoj TIG sváření má vysokou kvalitu hlavně z dvou důvodů, a to povrchové úpravy a čistoty svaru. To se stává kritickým hlavně tehdy, když si to konkrétní sváření vyžaduje pro použití ve farmaceutickém, potravinářském, mlékárenském a leteckém průmyslu.
Výhody TIG sváření
Sváření TIG se může použít na montáž výrobních linek, jako i na opravy a jiné aplikace v terénu. Hlavní výhody procesu TIG sváření trubek se týkají vysoké spolehlivosti a kvality svaru, to však není všechno.
- V závislosti od konečné aplikace se může využít TIG svářecí proces s přídavním drátem anebo bez přídavního drátu.
- Při TIG sváření se netvoří žádné svářecí výpary anebo usazeniny.
- TIG metodou se může svářet většina kovů, dokonce i heterogenní základní materiály: nerezavějící ocel (TIG metodou je možné svářet nerezové trubky), titan, hořčík, hliník a měď.
- TIG sváření je stabilní proces a dá se automatizovat svářecími stroji a aplikovat ve všech polohách sváření.
- Při používání orbitální svářečky TIG jsou chyby svarů velmi zřídkavé a svary jsou vysoce kvalitní.
Nevýhody TIG sváření
Zařízení na sváření trubek metodou TIG představují vyšší vstupní investici v porovnání s metodou MIG / MAG, ale výsledek sváření má vynikající kvalitu.
- Vyšší vstupní investice v porovnání s jinými metodami. Proč investovat do orbitální svářečky se dočtete v našem článku.
- Proces TIG sváření může trvat déle než sváření jinými metodami.
- Metoda TIG sváření si může vyžadovat čistější prostředí.
Materiály a spotřební materiál
PLYNY
Ochranné plyny chrání svarový spoj a kov, který se přenáší obloukem z okolního vzduchu (což je 21% kyslíku, 78% dusíku, 1% jiných plynů a vlhkost). Nejběžnějším ochranným plynem je argon, který napomáhá stláčení oblouku a je stabilní. Někdy jsou různé plyny smíšené v závislosti od tloušťky stěny, požadovaného tepla a slitiny.
ELEKTRODY
V minulosti se na sváření TIG často používali elektrody s volfram-toriem, avšak torium představuje riziko z hlediska radioaktivních izotopů. To může také představovat nebezpečí pro zdraví při broušení wolframu. Dnes většina svářečů při sváření trubek používá wolframové elektrody na bázi céru anebo lantánu, aby se zabránilo riziku radioaktivity.
PLNÍCÍ DRÁT
Sváření trubek z nerezové ocele s tloušťkou stěny do 3 mm si nevyžaduje přídavní drát. Kovová výplň může být potřebná na některé exotické slitiny a na aplikace na tlustších stěnách.
Plnící drát může být použitý, pokud:
- se svařují některé slitiny s vysokou odolností vůči korozi;
- tlustší stěna vyžaduje úkos, který není možné zaplnit bez přídavného drátu;;
- se spojují různé druhy slitin;
- se během sváření mění struktura svaru;
Jak vidíte, sváření trubek TIG metodou se používá, pokud je potřebná vysoká kvalita svaru s úplným převařením. To je jediný způsob, jak dosáhnout vysokou úroveň bezpečnosti a víc záruk během sváření kořenů, kde je potřebný dokonalý průnik.
Pro více informací neváhejte kontaktovat ant s.r.o. a naši vyškolení technici Vám poradí, jak zefektivnit plnění vašeho projektu.
5 důvodů, proč investovat do automatizované orbitální svářečky TIG
Přečtěte si článek s 5 důvody, proč investovat do automatizované orbitální svářečky TIG
Přejít na článek