Krimpování bez výměny matric? Objevte trnové lisování Klauke
31.07.2026Při profesionální elektroinstalaci rozhoduje nejen kvalita spojů, ale také rychlost, opakovatelnost a jednoduchost práce. Právě proto se stále více pozornosti věnuje trnovému lisování – tedy krimpování, při kterém nástroj vytváří spoj bez nutnosti klasické výměny lisovacích matric. V praxi to znamená méně příslušenství, méně prostojů a vyšší efektivitu přímo na montáži.
Elektrikář nebo montážní firma nemusí u každého průřezu řešit správný pár matric, jejich výměnu, kontrolu ani riziko, že se konkrétní matrice ztratí. Při vhodně zvoleném nářadí Klauke se proces krimpování výrazně zjednodušuje – zejména při časté práci s různými průřezy vodičů.
Co je trnové lisování a proč dává smysl?
Trnové lisování pracuje na principu lisování směrem dovnitř. Namísto klasických lisovacích čelistí nebo výměnných matric využívá nástroj trnový mechanismus, který vytváří pevný a kontrolovaný krimpovací spoj. Výhodou je především univerzálnější použití v rámci daného rozsahu průřezů a výrazné snížení potřeby výměny příslušenství.
Zákazníkovi to přináší několik praktických výhod:
- rychlejší příprava práce
- menší riziko chyb při výběru matrice
- méně vybavení v kufru
- jednodušší použití v terénu, výrobě i při servisu
- lepší organizace práce
- méně lisování, rychlejší práce – u hliníkových kabelových ok (Al) stačí namísto 6 lisování pouze 3. Měděná kabelová oka (Cu) do 185 mm² se lisují už jedním lisovacím cyklem
Klauke EK 30 ID ML: kompaktní trnové lisování do 120 mm² (měděná kabelová oka)
Model Klauke EK 30 ID ML je vhodnou volbou pro montážníky, kteří hledají kompaktní akumulátorový nástroj s trnovým lisováním. Je určen pro rozsah 6–120 mm², má krimpovací sílu 30 kN a zvládá lisovací cyklus přibližně 1–5 sekund v závislosti na průřezu. Používá 10,8 V Li-Ion akumulátor a váží přibližně 1,96 kg včetně baterie, což z něj dělá praktické řešení i pro práci jednou rukou. Je vhodný pro měděná kabelová oka (Cu), nikoli však pro hliníková kabelová oka (Al).
Jeho největší výhodou je právě to, že při trnovém lisování není nutná výměna lisovacích matric. EK 30 ID ML tak dává smysl u menších a středních průřezů, kde je důležitá mobilita, rychlá manipulace a jednoduchá obsluha.
Obr. č. 3 – Stroj Klauke EK 30 ID ML s trnovým lisovacím mechanismem pro průřezy 6–120 mm², vhodný pro měděná kabelová oka
Obr. č. 4 – Klauke EK 30 ID ML v transportním kufru – připravený na krimpování kabelových spojů přímo v terénu
Klauke EKM 60 ID: univerzální řešení pro 50–240 mm² (Al) a 10–300 mm² (Cu)
Pro širší rozsah aplikací je vhodný stroj Klauke EKM 60 ID, akumulátorová lisovačka s rozsahem 10–300 mm² pro měď a 50–240 mm² pro hliník. Nástroj využívá inovativní 2stupňový teleskopický válec, nabízí krimpovací sílu 30–60 kN a u vybraných aplikací dosahuje rychlých lisovacích cyklů přibližně od 2 sekund.
Velkou výhodou EKM 60 ID je propojení s aplikací i-press® a možnost načítání dat přes Bluetooth – což pomáhá při kontrole práce, dokumentaci i údržbě nářadí. Tento model je zajímavý zejména pro firmy, které pracují s větším rozsahem průřezů a potřebují spojit výkon, rychlost a kontrolu kvality. Stejně jako u modelu EK 30 ID ML platí, že při trnovém lisování není nutná výměna lisovacích matric – a právě to patří mezi jeho největší benefity.
Obr. č. 5 – Klauke EKM 60 ID s 2stupňovým teleskopickým válcem a Bluetooth propojením
Obr. č. 6 – Klauke EKM 60 ID v transportním kufru – připravený na krimpování kabelových spojů přímo v terénu
Další možnosti Klauke pro trnové a bezmatricové lisování
Kromě výše zmíněných modelů stojí za pozornost také několik výkonnějších řešení. Klauke EK 60 VP pracuje v rozsahu 10–240 mm², má krimpovací sílu 55 kN a využívá čtyřbodové lisování s patentovaným centrovacím systémem bez nutnosti lisovacích vložek.
Model Klauke EK 60 VP/FT rozšiřuje použití až na 16–300 mm² a je vhodný pro krimpování trubkových kabelových ok a konektorů standardního typu, včetně jemných a velmi jemných lankových vodičů. Stroj nabízí možnost čtyřbodového lisování s patentovaným centrovacím systémem bez nutnosti lisovacích vložek.
Pro největší průřezy je tu stroj Klauke EK 120 ID, který dokáže pokrýt rozsah 35–500 mm². Tento model je vhodný také pro velmi jemné lankové vodiče do 500 mm² a podobně jako EKM 60 ID využívá lisování směrem dovnitř bez nutnosti výměny lisovacích matric.
U některých standardnějších lisovacích nástrojů je možné uvažovat také o řešeních typu matrice s trnem. Jde však spíše o doplňkové řešení pro konkrétní typy kabelů nebo spojovacího materiálu, nikoli o plnohodnotnou náhradu specializovaných ID nebo VP strojů. Při výběru proto vždy doporučujeme ověřit kompatibilitu nářadí, kabelových ok, vodiče i požadovaného typu spoje.
Obr. č. 7 – Klauke EK 60 VP se čtyřbodovým lisováním bez lisovacích vložek (10–240 mm²)
Obr. č. 8 – Klauke EK 60 VP/FT pro trubková kabelová oka a konektory (16–300 mm²)
Obr. č. 9 – Klauke EK 120 ID pro největší průřezy včetně jemných lankových vodičů do 500 mm²
Obr. č. 10 – Klauke krimpovací matrice F 22 – doplňkové trnové matrice pro kompatibilní lisovací nástroje
Proč se vyplatí zvolit trnové lisování Klauke?
Největším benefitem trnového lisování je jeho jednoduchost. U modelů jako EK 30 ID ML, EKM 60 ID nebo EK 120 ID uživatel neřeší klasické výměnné matrice v rozsahu, pro který je nástroj určen. To znamená méně příslušenství, menší riziko ztráty nebo záměny a celkově rychlejší průběh práce.
Další výhodou je úspora času při vícenásobném krimpování. Tam, kde by bylo u klasického systému nutné měnit matrice a provádět více kroků, trnové nebo bezmatricové řešení výrazně zjednodušuje pracovní postup. Při každodenní práci to znamená vyšší produktivitu a menší zátěž pro technika.
Méně lisování na jedno kabelové oko – při trnovém lisování stačí k vytvoření spolehlivého spoje menší počet lisovacích cyklů:
- Al kabelové oko – místo 6 lisování postačují pouze 3 lisování
- Cu kabelové oko – do průřezu 185 mm² se lisuje pouze jedním lisovacím cyklem
Důležitá je také opakovatelnost. Moderní stroje Klauke nabízejí funkce jako automatické zatažení po dokončení cyklu, vizuální a zvukovou signalizaci při chybě lisování, servisní displej, LED osvětlení pracovního prostoru nebo možnost práce s daty přes aplikaci i-press® u vybraných modelů – to vše pomáhá zvýšit kontrolu nad kvalitou spoje a snižovat riziko chyb při opakovaném lisování.

