Co je to elektrofuzní svařování trubek?


Elektrofuzní svařování je metoda spojování plastových trubek (nejčastěji HDPE, ale i jiných), za pomoci speciálních tvarovek (elektrotvarovek), které mají v sobě zabudovaný odporový drát. Za pomoci elektrického proudu se svářečky elektrotvarovek, se odporový drát rozžhaví a roztaví hmotu tvarovky i trubky, ta se pod vzniklým tlakem promísí a po vychladnutí vznikne nerozebíratelný spoj. Elektrofuzní svar je velmi spolehlivý a efektivní spoj, který se využívá při budování potrubí na vedení plynu, tlakové i odpadní vody a i jiných médií.


Jaké typy elektrotvarovek svařujeme?

Před použitím svářečky na elektrotvarovky je důležité vědět, jaké potrubí budeme svařovat, hlavně dimenzi a typ elektrotvarovky. Ty se rozdělují hlavně podle toho, zda mají anebo nemají čárový kód. Elektrotvarovky s čárovým kódem se používají obyčejně na svařování tlakových potrubí a elektrotvarovky bez čárového kódu na odpadní a kanalizační potrubí (anebo nízkotlakové potrubí). 




Jaké druhy svářeček poznáme?

1. Svářečky elektrotvarovek na odpadní potrubí

Obyčejně svařují sanitární elektrotvarovky bez čárového kódu
Svařují se tvarovky od výrobců jako Geberit, Valsir, Aquaterm, Ekoplastik a další do průměrů 315 mm. Svařování je jednoduché, jde o automatický proces svařování spuštěný stlačením jednoho tlačítka. Přístroj monitoruje proces svařování a informuje obsluhu i zvukem.

Mezi modely, které svařují sanitární tvarovky nízkotlakových potrubí, patří Hürner HST S 160 a HST S 315.


2. Svářečky elektrotvarovek na tlakové potrubí

Jsou vybaveny čtečkou čárových kódů anebo scannerem, protože elektrotvarovky na tlakové rozvody jsou nimi vybaveny
Při svařování tlakových rozvodů vody a plynu se používají tvarovky s čárovým kódem, který v sobě zahrnuje všechny potřebné údaje, podle kterých se svářečka řídí. Dnešní svářečky vám umožňují pohodlné načítání čárového kódu elektrotvarovky pomocí skeneru. Čtou čárový kód výrobců jako např. Friamat, Georg Fischer, Elofit a jiné.

Při výběru svářečky je potřebné vědět, jaké největší průměry trubek budeme svařovat (do 180 mm, 450 mm, 1 200 mm nebo 1 600 mm). Na základě toho se potom vyspecifikuje model, který je vhodný.

Všechny modely jsou vybaveny možností tisku a pamětí pro svařovací protokoly. Rozsah paměti jednotlivých modelů je od 1500 protokolů až po 20 000 protokolů. Přenos dat je přes USB port. Svařovací protokol se ukládá do svářečky automaticky.

Nejvyšší řady svářeček mají zabudovaný Bluetooth pro pohodlnější přenos dat. GPS umožňuje lokalizaci polohy svaru do svářecího protokolu pro zakreslení do map.

Kdo používá svářečky elektrotvarovek?

Svářečky elektrotvarovek jsou dnes vedle svářeček na tupo součástí výbavy velkých firem, které se zabývají liniovými pokládkami plynu a vody. Stejně tak je využívají menší firmy anebo živnostníci, kteří řeší přípojky vody anebo plynu do rodinných domů, bytových jednotek anebo administrativních budov.


V případě potřeby konzultace volejte +420 774 043 048, píšte na info@antprofitools.cz, anebo oslovte kteréhokoli obchodně-technického zástupce v jednotlivém kraji.



Svářečka elektrotvarovek s protokolováním do 180mm, ideální pro instalatéra

Svářečka elektrotvarovek s protokolováním do 180mm, ideální pro instalatéra.

Svářečka elektrotvarovek s protokolováním do 1 200mm

Svářečka elektrotvarovek s protokolováním do 1 200mm



zvaranie elektrotvaroviek

Svařování elektotvarovkou